Sort by:
720 products
720 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 230mm |
| Weight: | 64g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.1mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
165mm VG10 Core Black Damascus Clad Santoku Knife
Specifications
| Style: | Santoku |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 150g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
165mm SG2 Powdered Stainless Steel Bunka Knife
*Available to Australian customers only
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 164gms |
| Blade Material: | SG2 Powdered Stainless Steel |
| Handle Material: | Black Pakkawood w/mosaic pin |
| HRC: | 64 |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus 3 Knife Set - Persimmon
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus 3 Knife Set - Persimmon
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Sujihiki 270mm - Persimmon
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Sujihiki 270mm - Persimmon
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 395mm |
| Weight: | 225g |
| Blade Height @ Heel: | 51mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Butchery Cleaver |
| Blade Length: | 205mm |
| Overall Length: | 342mm |
| Weight: | 686g |
| Blade Height @ Heel: | 91mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness : | 3.5mm |
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Persimmon
Seido VG10 Kurozome Nickel Damascus Santoku 180mm - Persimmon
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
*Available to Australian customers only*
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, Edge Guards, and Tan Habitat 6pc Knife Roll
| Style: | Gyuto & Petty |
| Blade Length: | 210mm & 150mm |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| Steel: | AUS10 Stainless Steel |
| HRC: | 59 |
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 80mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
