-
Shop Knives{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
-
Brands/Blacksmiths{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
- Blenheim Forge
- CCK
- Fujiwara Kanefusa FKM (Seki Souma)
- HADO
- Hajimaru
- Hatsukokoro
- Higonokami (Folding Knife)
- Hinoura Hamono
- Kajibee
- Kei Kobayashi
- Kisuke
- Kyohei Shindou
- Leszek Sikon
- Masakage
- Masamoto Sohonten
- Masutani
- Matsubara Hamono
- Morihei
- Naohito Myojin
- Naoki Mazaki
- Nigara Hamono
- Okeya
- Sakai Kikumori
- Sakai Takayuki
- Shigefusa
- Shigeki Tanaka
- Satoshi Nakagawa
- Seido
- Shiro Kamo
- Shizu Hamono
- Shoichi Hashimoto
- Suncraft
- Tadafusa
- Tadokoro Hamono
- Takamura
- Takayuki Shibata
- Takeshi Saji
- Tetsujin Hamono
- Tojiro
- Toshihiro Wakui
- Tsunehisa
- Yoshikane
- Yoshimi Kato
- Yu Kurosaki
-
Knife Types{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
- Bread Knives
- Bunka (General Purpose)
- Cleaver (General Purpose)
- Deba (Fish - Single Bevel)
- Gyuto (General Purpose)
- Higonokami (Folding Knife)
- Honesuki (Poultry - Single Bevel)
- Honyaki
- Kiritsuke (General Purpose)
- Nakiri (Vegetables)
- Petty (Utility)
- Santoku (General Purpose)
- Steak/Table Knives
- Sujihiki (Protein - Double Bevel)
- Yanagiba (Protein - Single Bevel)
- Specialty
-
Steel Types{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
-
Budget{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
Knife Sets{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >Sharpening Gear{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >-
By Brand
-
Finishing{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >
Accessories{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" >Homewares{ $store.xMobileNav.close() }, 0)" > -
- Log in
-
My cart0
Okeya
Knife maker Okeya crafts his blades in the town of Miki. Okeya-san's grandfather began making what's known in Japanese as "kogatana" — small, versatile knives designed for everyday tasks.
These days, Okeya-san produces chef's knives as well. Now in his mid-40s, he's recently been joined by his son at the workshop. Their ambition is to keep growing the business, which is why they're planning to add more kitchen knives to the lineup, including gyutos, santokus, and nakiris.
The blades are roll-forged and then lightly hammered before heat treatment, giving them their characteristic appearance. The Fujiwara family specializes in so-called ko-gatana knives (small single-bevel blades), so they tend to forge smaller pieces like ko deba and kaisaki knives. The father still focuses on those traditional styles, while Akihito Fujiwara (his son) has set up his own workshop next door, where he grinds and sharpens double-bevel knives.
Sort by:
2 products
2 products
165mm Ginsan Stainless Steel Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 120g |
| Blade Height @ Heel: | 46mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 350mm |
| Weight: | 127g |
| Blade Height @ Heel: | 45mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.5mm |
| Blade Material: | Ginsan Stainless Steel |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ~61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
