Sort by:
271 products
271 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Overall Length: | 230mm |
| Weight: | 64g |
| Blade Height @ Heel: | 26mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 170mm |
| Overall Length: | 300mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.1mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Small Santoku |
| Blade Length: | 143mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Specifications
| Style: | Paring |
| Blade Length: | 80mm |
| Weight: | 61g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Weight: | 135g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 82g |
| Blade Height @ Heel: | 27mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Full Tang Western |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 120mm |
| Weight: | 70g |
| Bevel: | Double Bevel |
| Blade Material: | VG10 Core Black Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Pakkawood w/white spacer |
| HRC | 61 |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Petty 150mm - Ebony & Blonde
*Available to Australian customers only*
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Weight: | 90g |
| Blade Material: | AUS10 w/Stainless Clad |
| Handle Material: | Pakkawood w/stainless bolster |
| HRC: | 58-59 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 260mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Height @ Heel: | 30mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | VG10 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Maple |
Manufactured in Sakai, Japan, Sakai Takayuki knives are world renowned for their quality, durability, and precision. Sakai has a rich history of knife making, with the crafting of samurai swords in this area dating back over 600 years. Today, it is estimated that approximately 90% of Japanese chef knives come from Sakai.Master craftsman Mr. Keijiro Doi oversees the operations, as does his son Itsuo Doi, Keido Sugihara, and Yukinori Oda.
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
