Sort by:
552 products
552 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 245mm |
| Overall Length: | 398mm |
| Weight: | 248g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad |
| HRC: | 63-64 |
| Handle: | Octagon Indian Rosewood w/Blonde Buffalo Horn |
Hatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Kiritsuke 240mm - Maple
$1,107.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Shinkiro Blue Super Damascus Kurouchi Kiritsuke 240mm - Maple
$1,107.00 NZD
Unit price perSpecifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 250mm |
| Overall Length: | 398mm |
| Weight: | 268g |
| Blade Height @ Heel: | 55mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.8mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Carbon Kurouchi Nashiji Clad |
| HRC: | 63-64 |
| Handle: | Octagon Dyed Maple |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 370mm |
| Weight: | 255g |
| Blade Height @ Heel: | 53mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm (thicc) |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | 63-64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Weight: | 301g |
| Blade Height @ Heel: | 56mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | Blue 1 Core, Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
Hatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 210mm - Dark Maple
$1,163.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 210mm - Dark Maple
$1,163.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 240mm - Dark Maple
$1,247.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Gyuto 240mm - Dark Maple
$1,247.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 210 - Dark Maple
$1,219.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 210 - Dark Maple
$1,219.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 240mm - Dark Maple
$1,289.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi Kurouchi SLD Damascus Tsuchime Kiritsuke Gyuto 240mm - Dark Maple
$1,289.00 NZD
Unit price perSpecifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 200mm |
| Overall Length: | 340mm |
| Weight: | 193g |
| Blade Height @ Heel: | 49mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.9mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Hatsukokoro Yorokobi SLD Kurouchi Damascus Kiritsuke 240mm - Carbon Fibre
$911.00 NZD
Unit price perHatsukokoro Yorokobi SLD Kurouchi Damascus Kiritsuke 240mm - Carbon Fibre
$911.00 NZD
Unit price perSpecifications
| Style: | Kiritsuke |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 375mm |
| Weight: | 247g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.8mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.8mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Clad, Copper Damascus |
| Handle: | Octagon Ebony |
Hatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Dark Maple
$2,230.00 NZD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Dark Maple
$2,230.00 NZD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Ebony & Blonde
$2,230.00 NZD
Unit price perHatsukokoro x Nakagawa White 3 Honyaki Mirror Finished Gyuto 210mm - Ebony & Blonde
$2,230.00 NZD
Unit price per
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Weight: | 218g |
| Blade Length: | 220mm |
| Thickness @ Heel: | 4mm |
| Thickness @ Mid: | 2mm |
| Thickness @ 1cm From Tip: | 1.6mm |
| Blade Material: | Shirogami Carbon Steel Core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/ White Spacer |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Weight: | 267g |
| Blade Length: | 250mm |
| Thickness @ Heel: | 4mm |
| Thickness @ Mid: | 2mm |
| Thickness @ 1cm From Tip: | 0.6mm |
| Blade Material: | Shirogami Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple w/White Spacer |
| HRC: | 63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 397mm |
| Weight: | 215g |
| Blade Height @ Heel: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue Super Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 363mm |
| Weight: | 199g |
| Blade Height @ Heel: | 54mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | White 1 Core, Stainless Nashiji Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 363mm |
| Weight: | 199g |
| Blade Height @ Heel: | 54mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.1mm |
| Blade Material: | White 1 Core, Stainless Nashiji Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple |
| HRC: | ~62 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Weight: | 114g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Damascus Clad |
| Handle Material: | Walnut Octagon w/ Maple Ferrule |
| HRC: | ~64 |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Overall Length: | 355mm |
| Weight: | 142g |
| Blade Height @ Heel: | 47mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
