Sort by:
Includes Plating Spatula, Plating Tweezer Bundle, Plating Spoon, Saucing Spoon, Fishbone Tweezers
Specifications
| Style: | Gloss & Brushed Silver |
| Construction: | Stainless Steel |
Accessories Information
Includes Large & Small Quenelle Spoons, Plating Spatula, Plating Tweezer Bundle, Plating Spoon, Saucing Spoon, Fishbone Tweezers
Specifications
| Style: | Gloss & Brushed Silver |
| Construction: | Stainless Steel |
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 229mm |
| Overall Length: | 343mm |
| Height @ Heel: | 52mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3mm |
| Weight: | 206g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kasumi Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
Manufactured in Sakai, Japan, Sakai Takayuki knives are world renowned for their quality, durability, and precision. Sakai has a rich history of knife making, with the crafting of samurai swords in this area dating back over 600 years. Today, it is estimated that approximately 90% of Japanese chef knives come from Sakai.Master craftsman Mr. Keijiro Doi oversees the operations, as does his son Itsuo Doi, Keido Sugihara, and Yukinori Oda.
165mm VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad Bunka Knife.
Specifications
| Style: | Bunka |
| Blade Length: | 165mm |
| Weight: | 140grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
