Sort by:
1986 products
1986 products
Knife Information
A classy, low-cost serrated bread knife made in Japan. The 27cm length makes for easy cutting of all types of bread.
| Style: | Bread Knife |
| Blade Length: | 270mm |
| Weight: | 130grs |
| Blade Material: | Stainless Steel (AUS8) |
| Handle Material: | Pakkawood |
Yakumi pans are the kings of mise en place and organisation. Made from high quality stainless steel, these pans are tough and hygenic. The individual pans are removable for easy cleaning.
Conatiner, lid, and pans are included.
Overall Dimensions: 238mm(L) x 160mm(W) x 68mm(D)
Inside Pan: 138mm(L) x 108mm(W) x 62mm(D)
Accessories Information
Suehiro are Japanese-made whetstones and some of the most popular in the market due to their consistent quality and excellent performance. We find the stones to have excellent feedback and even wear.
– Combination 1000/3000 grit for dull knives or moderate/small chip repair followed by finishing
– Includes sturdy plastic base with rubber feet
– Includes small Nagura stone
- 175mm x 60mm x ~11-14mm (per grit)
– 950g weight
Accessories Information
These Japanese made whetstones are some of the most popular on the market due to their consistent quality and excellent performance. We find the stones to have excellent feedback and even wear. The Rika is a crowd favourite finishing stone for it's smooth as butter feel, delivering pristine edges with great bite.
- Size 1 Finishing Whetstone (white) #5000
- Whetstone Size 206×73×23mm
- Package Size 256×90×55mm
- Appr. 900g
- Soaking Stone
Accessories Information
One of the best whetstone holders money can buy. Heavy duty, sturdy, and of the highest quality.
– Sturdy stainless steel and rubber construction
– Heavy Duty Locking Screw
– Holds stones from 150mm to 250mm in length
Knife Information
A classy, cleverly designed bread knife made by Suncraft in Japan. The 2 alternating types of serrations make for easy cutting of bread of all kinds. The deserving winner of the Good Design Awards for kitchenware.
| Style: | Bread Knife - Right handed |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | 113g |
| Blade Material: | Stainless Steel |
The 'Ever Peeler' took a lot of time and planning, after comparing over 200 types of peelers from around the world before the final design was settled on. Completely made in Japan this peeler can not only peel potatoes and carrots but is able to shred cabbage too. Crafted to have the sharpest possible blade and also durability of this sharpness has resulted in a peeler of the highest quality.
To reduce wastage the creators of the 'Ever Peeler' also made replaceable blades available so your peeler can be restored with a new blade if needed.
A clever box grater by Suncraft with catcher, and draining tool to remove excess moisture.
FINAL STOCK - this item will not be getting restocked after sold out.
Knife Information
Tadafusa manufacture their knives in the city of Sanjo, well known across Japan as the ‘town of blacksmiths’. The likes of Yoshikane, Hinoura, and Kawamura all hail from the same city. Tadafusa was founded in 1948 by Sone Torasaburo, who began making sickles, knives, and other bladed tools using traditional forging methods, but then began to specialise in kitchen knives, which has culminated in the immaculate pieces you see here.
Best paired with a camellia oil, wooden saya and a 1000/6000 whetstone
This knife is great for:
✅ Those wanting a fairly easy knife to maintain, but don't mind carbon steel maintenance
✅ Those who like slightly thicker and heavier knives with comfy western style handles
✅ Pinch grip cutters
✅ Larger cutting (larger meats etc)
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 397mm |
| Weight: | 215g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | Blue 2 Core w/stainless clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~63 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 425mm |
| Weight: | 143g |
| Blade Height @ Heel: | 36mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Nashiji Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Knife roll & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Petty 135mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Knife roll & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm, Santoku 165mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Petty 135mm Santoku 165mm & Gyuto 210mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Knife roll & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm Santoku 165mm, Gyuto 210mm & Sujihiki 240mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip, and Habitat Magnetic Strip
| Style: | Petty 135mm Santoku 165mm, Gyuto 210mm & Sujihiki 240mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
*Bundle includes Combination Whetstone, Base, Cleaning Stone, Guide Clip & Blade Guards
| Style: | Petty 135mm & Santoku 165mm |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| Steel: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Nakiri |
| Blade Length: | 165mm |
| Overall Length: | 310mm |
| Weight: | 183g |
| Blade Height: | 50mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.9mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 1.6mm |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 135mm |
| Overall Length: | 265mm |
| Weight: | 97g |
| Blade Height: | 31mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.2mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2.3mm |
| Spine Thickness 1cm from tip: | 0.9m |
| Blade Material: | SLD Core, Stainless Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Bocote |
| HRC: | ~61 |
Specifications
| Style: | Kiritsuke Sujihiki |
| Blade Length: | 270mm |
| Overall Length: | 413mm |
| Weight: | 163g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | Blue 2 Core, Stainless Nashiji Clad |
| Handle Material: | Western Hybrid Walnut |
| HRC: | ~62-63 |
Specifications
*Bundle also includes Edge Guards & 1000/3000 Grit Stone, Base, Nagura, and Guide Clip
| Style: | Petty, Santoku |
| Blade Length: | 125mm, 170mm |
| Handle Material: | Oval Oak |
| Steel: | SLD Stainless Steel |
| HRC: | ~60 |
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
