Sort by:
167 products
167 products
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Overall Length: | 390mm |
| Weight: | 167g |
| Blade Height @ Heel: | 52mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagon |
| HRC: | ~64 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17360010281166__product-grid', '/products/copy-of-kei-kobayashi-sg2-gyuto-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Sujihiki |
| Blade Length: | 275mm |
| Overall Length: | 420mm |
| Weight: | 163g |
| Blade Height @ Heel: | 43mm |
| Bevel: | Double Bevel |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Clad |
| Handle Material: | Dark Red Lacquered Septagonal Pakkawood |
| HRC: | ~64 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17360010281166__product-grid', '/products/kei-kobayashi-sg2-sujihiki-270mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 210mm |
| Weight: | ~185grs |
| Blade Material: | Blue 2 Carbon Steel core + Soft Iron Tscuhime Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Indian Rosewood & Honduran Rosewood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17360010281166__product-grid', '/products/kisuke-blue-2-warikomi-gyuto-210mm');
});">
https://gogetfunding.com/rebuilding-the-manaka-hamono-tanrenjo-workshop/
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Weight: | ~200grs |
| Blade Material: | Blue 2 Carbon Steel core + Soft Iron Tscuhime Kurouchi Finish |
| Handle Material: | Indian Rosewood & Honduran Rosewood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17360010281166__product-grid', '/products/kisuke-blue-2-warikomi-gyuto-240mm');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
