Sort by:
175 products
175 products
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/nigara-hamono-sg2-raindrop-damascus-petty-120mm');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 144mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/nigara-hamono-sg2-raindrop-damascus-petty-150mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 140mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.6mm |
| Weight: | 77g |
| Blade Material: | SG2 Core. Damascus Clad |
| Handle Material: | Octagon Dyed Maple with White Spacer |
| HRC: | ∼62 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/nigara-hamono-sg2-raindrop-damascus-petty-150mm-maple');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 142mm |
| Overall Length: | 268mm |
| Height @ Heel: | 30mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.7mm |
| Weight: | 83g |
| Blade Material: | SG2 Core, Migaki Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/copy-of-nigara-hamono-sg2-raindrop-damascus-kiritsuke-petty-150mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 150mm |
| Overall Length: | 270mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 1.8mm |
| Weight: | 80g |
| Blade Material: | SG2 Core, Kurouchi Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/nigara-hamono-sg2-kurouchi-tsuchime-petty-150mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Petty |
| Blade Length: | 115mm |
| Overall Length: | 240mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 2mm |
| Weight: | 73g |
| Blade Material: | SG2 Core, Stainless Tsuchime Clad |
| Handle Material: | Octagon Ebony |
| HRC: | ∼63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/nigara-hamono-sg2-migaki-tsuchime-petty-120mm-ebony');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 226mm |
| Overall Length: | 380mm |
| Height @ Heel: | 32mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.8mm |
| Weight: | 175g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-kikuzuki-kuro-yanagiba-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 260mm |
| Overall Length: | 410mm |
| Height @ Heel: | 34mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.2mm |
| Weight: | 199g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Kurouchi Clad |
| Handle Material: | Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-kikuzuki-kuro-yanagiba-270mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 230mm |
| Overall Length: | 376mm |
| Height @ Heel: | 31mm |
| Spine Thickness @ Mid: | 3.7mm |
| Weight: | 168g |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel core + Soft Iron Nashiji Clad |
| Handle Material: |
Dark Oak Octagon |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-kikuzuki-rin-yanagiba-240mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 263mm |
| Overall Length: | 416mm |
| Weight: | 199g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-shironiko-yanagiba-270mm');
});">
Specifications
| Style: | Deba |
| Blade Length: | 180mm |
| Overall Length: | 335mm |
| Weight: | 309g |
| Blade Height @ Heel: | 55mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 7mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-deba-180mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 260mm |
| Overall Length: | 431mm |
| Weight: | 180g |
| Blade Height @ Heel: | 33mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 4mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/ Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-yanagiba-210mm');
});">
Specifications
| Style: | Yanagiba |
| Blade Length: | 290mm |
| Overall Length: | 443mm |
| Weight: | 209g |
| Blade Height @ Heel: | 34.5mm |
| Bevel: | Single Bevel |
| Spine Thickness @ Heel: | 3.5mm |
| Blade Material: | White 2 Carbon Steel Core + Soft Iron Clad |
| Handle Material: | Octagon Walnut w/Pakka Wood Bolster |
| HRC: | 62-63 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-kikumori-tomoshibi-yanagiba-300mm');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Octagon Dark Carbon Fiber |
| HRC: | 60-61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-takayuki-kurokage-gyuto-240mm-dark-carbon');
});">
Specifications
| Style: | Gyuto |
| Blade Length: | 240mm |
| Weight: | 150grms |
| Blade Material: | VG10 Core, Fluorine Resin Non Stick Coated Stainless Clad |
| Handle Material: | Wenge/Buffalo Horn |
| HRC: | 60-61 |
{
Alpine.store('xUpdateVariantQuanity').updateQuantity('template--17165825769678__product-grid', '/products/sakai-takayuki-kurokage-gyuto-240mm-quince');
});">
Chef's Edge
We pride ourselves on offering an unparalleled selection of Japanese knives. From the versatile Gyuto and the precise Santoku to specialized knives like the Nakiri and Yanagiba, each knife is handpicked for its quality and performance.
